Kiży

  • Anna
  • Friday July 30, 2021
Co się odwlecze… Na przełomie 2018 i 2019 roku nie udało nam się dotrzeć na wyspę Kiży na jeziorze Onega w Karelii, bo pokrywa lodowa była jeszcze zbyt cienka. Od tego czasu myślałam o tym, żeby tam wrócić i nadrobić zaległości. W 2021 roku w końcu się udało 🙂.
Kiży to nieduża wyspa, na której znajduje się jeden z pierwszych otwartych w Rosji skansenów (działa od połowy XX w.). Wybudowana pod koniec XIV w. Cerkiew Zmartwychwstania Łazarza uważana jest za najstarszą drewnianą świątynię w Rosji. Najbardziej znanym obiektem wyspy i jej wizytówką jest jednak wybudowana w 1714 r. Cerkiew Przemienienia Pańskiego, którą wieńczą 22 charakterystyczne kopuły w kształcie cebul.
Cerkiew Przemienienia Pańskiego
CERKIEW PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO
Cerkiew Przemienienia Pańskiego
CERKIEW PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO
Obok Cerkwi Przemienienia Pańskiego znajdują się Cerkiew Wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny oraz dzwonnica. Te trzy budowle tworzą wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO kompleks Kiży Pogost.
Cerkiew Wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny
CERKIEW WSTAWIENNICTWA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
Kiży Pogost
KIŻY POGOST
Kiży Pogost
DWIE CERKWIE WCHODZĄCE W SKŁAD KOMPLEKSU KIŻY POGOST
Do obiektów wchodzących w skład kompleksu Kiży Pogost warto wejść. W cerkwiach można bowiem zobaczyć przepiękne ikonostasy i carskie wrota. Z dzwonnicy roztacza się zaś widok na wyspę. Wnętrza zasługują jednak na odrębny post. Dlatego o nich przeczytacie później.
W skład muzeum na wyspie Kiży wchodzi ponad 80 drewnianych budynków z różnych części regionu. W niektórych z nich zobaczyć można eksponaty dotyczące życia na wsi, takie jak narzędzia rolnicze, rzemieślnicze, meble i inne przedmioty. Co ciekawe, do wzniesienia budowli nie użyto nawet jednego gwoździa. Wszystkie powstały poprzez odpowiednie przycięcie i dopasowanie kawałków drewna.
Jednym z pierwszych budynków widzianych po minięciu kompleksu Kiży Pogost jest dom Oszewniewa. Jest to dwukondygnacyjne połączenie lokalu mieszkalnego i użytkowego, które zostało przeniesione na wyspę Kiży w 1951 r. z wioski Oszewniewo.
Dom Oszewniewa
DOM OSZEWNIEWA
Dom Oszewniewa
DOM OSZEWNIEWA
Okno domu Oszewniewa.
OKNO DOMU OSZEWNIEWA
We wnętrzu domu Jelizarowa ze wsi Seredka przywrócono dekorację chaty chłopa z tego regionu. Obok poszczególnych budynków często można zobaczyć pracowników muzeum, którzy imitują prace wykonywane przez ich mieszkańców w czasach, kiedy domy te były zamieszkiwane przez ludzi.
Dom Jelizarowa
DOM JELIZAROWA
Obiektem zasługującym na uwagę jest także wybudowana w XVII w. we wsi Lelikoziero Kaplica Michała Archanioła, która została przewieziona na Kiży w 1961 r. W kaplicy zachowały się ikonostas i malowidła na suficie z końca XVII wieku.
Kaplica Michała Archanioła
KAPLICA MICHAŁA ARCHANIOŁA Z DYSTANSU
Kaplica Michała Archanioła
I Z BLISKA
Drewniane ornamenty
WIELE DOMÓW JEST BOGATO ZDOBIONYCH
Drewniane ornamenty
ORNAMENTY NA JEDNYM Z DOMÓW
Onega
JEZIORO ONEGA
Wiatrak
WIATRAK ZE WSI WOŁKOSTROW
Cerkiew Zmartwychwstania Łazarza
CERKIEW ZMARTWYCHWSTANIA ŁAZARZA 
Do Kiży można się dostać promem ze stolicy Karelii – Pietrozawodska. Na miejscu turyści mają zwykle około czterech godzin na zwiedzanie. To powinno wystarczyć, żeby zobaczyć główne atrakcje. Bilet w dwie strony kosztuje 3500 rubli. Wstęp do skansenu to wydatek 600 rubli. Płatny jest też wstęp do wybranych obiektów na wyspie. Żeby zobaczyć Cerkiew Przemienienia Pańskiego, trzeba zapłacić również 600 rubli, a za wejście na dzwonnicę 300 rubli.