Wiza do Rosji - jak wyrobić?

  • Anna
  • Friday March 20, 2020

Na różnych forach często widzę pytania o to, w jaki sposób wyrobić wizę do Rosji, więc postanowiłam o tym napisać, bo sama nieraz przez to przechodziłam, z drobnymi komplikacjami lub bez. Ja zawsze wyrabiam wizę turystyczną i większość osób pyta właśnie o wizy turystyczne, więc napiszę tylko o tym rodzaju wiz. Od pewnego czasu Rosja łagodzi przepisy wjazdowe, umożliwiając wyrobienie e-wiz. W oparciu o e-wizy można wybrać się do obwodu kaliningradzkiego, Petersburga i na daleki wschód. Jedynym ograniczeniem jest to, że e-wizy wystawiane są na maksymalnie 8 dób, więc jeżeli w Rosji będziecie chcieli spędzić więcej czasu, to niestety musicie ubiegać się o wizę turystyczną standardową drogą. Od przyszłego roku będzie jednak łatwiej, bo Rosja zapowiedziała wprowadzanie 16-dniowych e-wiz ważnych na terytorium całego kraju. Standardowe wizy turystyczne są zaś ważne maksymalnie przez 30 dni.

 

DOKUMENTY

Dokumenty potrzebne do wyrobienia różnych rodzajów wiz możecie sprawdzić na stronie wydziału konsularnego rosyjskiej ambasady:

http://warsaw.kdmid.ru/pl.aspx 

W wypadku wizy turystycznej potrzebne będą:

- wypełniony i wydrukowany wniosek (formularz wniosku dostępny jest pod adresem: https://visa.kdmid.ru/);

- paszport ważny przez co najmniej 180 dni od terminu zakończenia ważności wizy,

- jedno zdjęcie o wielkości 3,5x4,5 cm wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy (specyfikacja zdjęcia jest dokładnie taka sama, jak w wypadku zdjęć do paszportu, ale ja zawsze mówię po prostu, że chodzi o zdjęcie do rosyjskiej wizy),

- ważne na terytorium Rosji ubezpieczenie z kosztami medycznymi na poziomie co najmniej 30 tys. euro;

- voucher potwierdzający przyjęcie przez rosyjską firmę turystyczną.

 

WNIOSEK

Formularz wniosku znajduje się na stronie: visa.kdmid.ru. Wniosek wydaje mi się dość intuicyjny, ale poniżej parę punktów, na temat których widziałam pytania w różnych grupach:

* Data wjazdu i wyjazdu - jeśli będziecie wnioskować o wizę dwukrotną, to we wniosku wpisujecie daty skrajne, czyli datę pierwszego wjazdu i ostatniego wyjazdu, gdyż wiza wystawiana jest dokładnie na ten okres. Jeśli boicie się, że wyjazd może się Wam opóźnić, bo na przykład będziecie jechać przez Rosję samochodem, to możecie wnioskować o wizę z zapasem kilku dni (terytorium Rosji możecie bowiem opuścić wcześniej), ale wtedy musicie wykupić ubezpieczenie na cały ten okres.

* Trasa poruszania się po terytorium Rosji – jeśli w jakimś mieście zamierzacie być dwa razy, to wpisujecie je tylko raz. Miasta, które podacie w tym miejscu, muszą zgadzać się z tym, co będziecie mieć na voucherze. 

* Miejsce zamieszkania w Polsce – tu zawsze wpisywałam adres, pod którym fizycznie mieszkałam, a nie adres, pod którym byłam zameldowana. Uznałam, że dziwnie będzie wyglądało, że pracuję w Warszawie, ale mieszkam w mieście znacznie od niej oddalonym, choć oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że zdarzają się i takie sytuacje.

* Miejsce złożenia wniosku – ważne jest, żeby miejsce złożenia wniosku zgadzało się z miejscem, w którym zamierzacie to zrobić, bo jeśli wpiszecie niewłaściwe miejsce, to jest ryzyko, że będziecie musieli wypełnić wniosek jeszcze raz (na własnej skórze tego jednak nie sprawdzałam). Do wyboru macie konsulaty w Gdańsku, Krakowie i Poznaniu, wydział konsularny ambasady w Warszawie oraz rosyjskie centra wizowe w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu i Olsztynie (o rosyjskich centrach wizowych nieco więcej przeczytacie poniżej).

 

VOUCHER

Aby otrzymać wizę turystyczną, musicie mieć voucher wystawiony przez rosyjską firmę turystyczną. Vouchery wystawiają niektóre hotele czy hostele. Możecie też wykupić voucher u pośrednika. Ja korzystam zwykle właśnie z tej opcji, gdyż zwykle nocuję w wielu miejscach i nie wszystkie wystawiają vouchery. W 2017 r. po raz pierwszy zdarzyło mi się, że zostałam poproszona o przedstawienie potwierdzeń opłacenia 50 proc. wartości noclegów w co najmniej 2-3 miejscach, dlatego najbezpieczniej jest zarezerwować wybrane miejsca i poprosić o wpisanie ich na voucherze. Wtedy nie będziecie musieli na gwałt rezerwować czegoś, jeśli również zostaniecie poproszeni o takie potwierdzenia.

 

KONSULAT/RCW/POŚREDNIK

Wizę można wyrobić bezpośrednio w konsulacie lub wydziale konsularnym ambasady Rosji w Warszawie. Można też skorzystać z usług rosyjskiego centrum wizowego lub jednego z działających na rynku pośredników.

 

*Konsulat/ wydział konsularny ambasady.

Ta opcja jest opcją najtańszą, ale też wymagającą najwięcej zachodu, bo trzeba umówić się na wizytę i stawić się w wyznaczonym terminie w konsulacie lub wydziale konsularnym ambasady. W tym wypadku pojawić się musicie osobiście (wyjątkiem jest na przykład aplikowanie o wizę w imieniu osoby, która sama nie jest się w stanie pojawić na przykład ze względu na problemy z poruszaniem się, możecie też aplikować o wizę dla osoby z rodziny po udowodnieniu pokrewieństwa).

Na wizytę w wydziale konsularnym ambasady możecie umówić się tutaj: http://warsaw.kdmid.ru/queue-pl/

Do konsulatu w Gdańsku tutaj: http://gdansk.kdmid.ru/queue-pl/

Do konsulatu w Krakowie tutaj: http://krakow.kdmid.ru/queue-pl/Agreement.aspx

A do konsulatu w Poznaniu tutaj: http://poznan.kdmid.ru/queue-pl/Agreement.aspx

Jeżeli umawiacie się na termin przypadający ponad dwa tygodnie później od momentu umówienia wizyty, to będziecie musieli go potwierdzić. Dostaniecie e-mail z prośbą o potwierdzenie. Warto sprawdzić folder spam, żeby go nie przeoczyć.

Raczej nie próbujcie dostać się na wizytę bez umówionego terminu. Nie wiem, jak to działa w innych miastach, ale w Warszawie widziałam parę osób tłumaczących, że mają bardzo pilną sprawę, pilnie potrzebują wizy i koniecznie muszą zostać przyjęte. Żadna z tych osób nie została wpuszczona, bo nie było ich na liście osób umówionych na wizytę danego dnia.

Termin wizyty warto zarezerwować ze sporym wyprzedzeniem, bo zwłaszcza latem szybko znikają one z systemu. Ja zwykle po wizę staram się zgłosić około miesiąca przed planowanym wyjazdem (żeby mieć jeszcze zapas na wypadek, gdyby pojawiły się jakieś problemy), ale termin staram się zarezerwować znacznie wcześniej.

Wiza jest do odbioru dokładnie po tygodniu od złożenia wniosku. Po odbiór nie trzeba już iść osobiście. Mnie zdarzało się odbierać paszporty innych osób, które jechały ze mną, lub prosić je o odebranie mojego paszportu. W takiej sytuacji zawsze na wszelki wypadek dawałam takiej osobie upoważnienie do odbioru mojego paszportu.

 

* RCW/pośrednik

Wizyta w rosyjskim centrum wizowym jest o tyle łatwiejsza, że można się w nim pojawić bez uprzedniej rezerwacji terminu. Można też złożyć paszport i wniosek w imieniu innych osób, bez konieczności potwierdzania stopnia pokrewieństwa. Alternatywą dla RCW jest pośrednik. Idąc do pośrednika, musicie mieć jednak świadomość, że będziecie musieli zapłacić za usługę pośrednikowi i RCW, gdyż od kilku lat każdy pośrednik ma obowiązek składania wniosków wizowych za pośrednictwem RCW.

 KOSZTY

Jeśli na wyrobienie wizy zdecydujecie się w konsulacie lub wydziale konsularnym ambasady, to poza kosztami ubezpieczenia i ewentualnie vouchera będziecie jeszcze musieli uiścić opłatę konsularną, czyli 150 zł. RCW pobiera dodatkowo 25 euro, a pośrednik poza 25 euro, które będzie musiał zapłacić RCW za jego pośrednictwo, dodatkowo opłatę za swoje pośrednictwo. Najtańszą opcją, ale też wymagającą najwięcej zachodu, jest zatem bezpośrednia wizyta w konsulacie lub wydziale konsularnym ambasady. Najdroższą opcją jest zaś wyrobienie wizy u pośrednika.

 

INNE WĄTPLIWOŚCI

POTWIERDZENIA PŁATNOŚCI NOCLEGÓW

Może zdarzyć się tak, że w trakcie składania wniosku wizowego zostaniecie poproszeni o przedstawienie potwierdzenia opłacenia części noclegów. Mnie zdarzyło się tak raz – w 2017 r. Przy wyjeździe na 17 dni musiałam dołączyć potwierdzenia opłacenia 50 proc. wartości noclegów w 2-3 miejscach. Potwierdzeń noclegów ani tym bardziej ich opłacenia nie miałam przy sobie, gdyż nie ma ich wśród wymaganych dokumentów. Nikt też oczywiście nie wymagał, że będę je miała przy sobie – dostałam kilka dni na ich dostarczenie (pierwszy raz w wydziale konsularnym ambasady byłam we wtorek, a z potwierdzeniami w piątek). Pół roku później przy wyjeździe na tydzień nie musiałam przedstawiać żadnych potwierdzeń.  

REJONIZACJA

W różnych miejscach widzę informacje o rejonizacji, tylko nie wszyscy rozumieją, na czym w ogóle miałaby ona polegać, więc pojawia się tutaj dużo sprzecznych informacji. Teoretycznie rejonizacja oznacza, że wniosek można złożyć, jeśli posiada się paszport wystawiony w województwie podlegającym pod dany konsulat. Bodajże od 2013 r. paszport można wyrobić w dowolnym urzędzie wojewódzkim niezależnie od miejsca zamieszkania. Poza tym w ciągu 10 lat miejsce zamieszkania można zmienić, więc nikt nie patrzy, w jakim województwie wyrobiony został dany paszport. Wiadomo, że ludzie starają się składać wnioski jak najbliżej miejsca zamieszkania.

Jeśli zatem, ktoś ma paszport wystawiony w woj. małopolskim, a studiuje w Warszawie, to może spokojnie zgłosić się po wizę do wydziału konsularnego ambasady w Warszawie (pytałam o to w ambasadzie).

Jeśli macie wątpliwości, to zawsze najbezpieczniej jest po prostu zadzwonić do konsulatu z pytaniem, czy Wasz wniosek zostanie przyjęty. Do konsulatu, nie do pośrednika, bo pośrednik nie jest na pewno najlepszym źródłem informacji, a poza tym pośrednik zarabia na tym, że nie złożycie wniosku sami ;).

KOLEJKI

Ktoś kiedyś spytał mnie o kolejki do złożenia wniosku. Od momentu, kiedy wprowadzono elektroniczną rejestrację na wizytę w konsulacie/wydziale konsularnym, jedyną kolejką jest ta elektroniczna. Na daną godzinę zapisana jest zawsze jedna osoba i mnie nigdy nie zdarzyło się, żebym musiała czekać lub żebym nie została przyjęta.

TRANZYT

Jeśli w Rosji macie tylko przesiadkę w drodze do innego kraju, to nie potrzebujecie wizy, oczywiście pod warunkiem, że oba loty macie z tego samego lotniska. Oba loty muszą być oczywiście lotami międzynarodowymi, bo w przeciwnym wypadku będziecie musieli przejść kontrolę paszportową. Rosyjskie lotnisko jest wtedy tylko Waszym lotniskiem tranzytowym, a Wy nie opuszczacie strefy tranzytowej. W strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo znajduje się nawet kapsułowy hotel.

E-WIZA

Od 2019 r. Rosja zaczęła łagodzić przepisy wjazdowe dla Polaków. Od 1 lipca 2019 r. umożliwiła wjazd w oparciu o e-wizę do obwodu kaliningradzkiego. Od 1 października 2019 r. natomiast do Petersburga i obwodu leningradzkiego. W 2020 r. pojawiła się zaś możliwość wyjazdu w oparciu o e-wizę na daleki wschód.

E-wiza ma oczywiście ograniczenia, gdyż upoważnia do przebywania na terytorium Rosji tylko przez 8 dób od wjazdu, a sama wiza jest ważna przez 30 dni od wystawienia. Warto pamiętać, że 8 dób to nie 192 godziny, tylko 8 kolejnych dni, a dzień wjazdu i wyjazdu wliczają się do tego okresu. Mimo wszystko to jednak spore ułatwienie, jeśli w planach macie na przykład krótki wypad do Petersburga.

Wiza elektroniczna jest bezpłatna. Do jej wyrobienia nie potrzebujecie też żadnych voucherów ani zaproszeń, a wniosek możecie złożyć tutaj:

https://evisa.kdmid.ru/

Zgodnie z zapowiedziami rosyjskich władz w 2021 r. na całym terytorium kraju wprowadzone mają zostać 16-dniowe e-wizy m.in. dla Polaków.